niedziela, 26 stycznia 2014

Trudny wybór...czyli pomysł na łazienkę.

Czasem jednak najtrudniej zaprojektować coś dla siebie godząc gusta wszystkich domowników i pamiętając, że przy pięciolatce musi być przede wszystkim praktycznie...a przy okazji fajnie by było gdyby było też "ładnie".
I z tym "ładnie" jest największy problem...bo to pojęcie względne ;) i nie zawsze chłop podziela mój zachwyt...
  Kolejnym problemem jest to, że jak się człowiek napatrzy na te wszystkie salony kąpielowe, dostanie zlecenie na dwie ponad dziesięciometrowe łazienki...a potem ma usiąść i zdecydować się w jakim stylu zrobić czterometrową łazienkę dla siebie...ból głowy murowany ;) .
  Jakoś trzeba połączyć miłość do stylu skandynawskiego, lekkiego retro i industrialnych betonów i cegły...i to wszystko w tych nieszczęsnych czterech metrach kwadratowych. Myślała baba i myślała....pokazywała chłopu swoje pomysły na płytki, podłogi i ściany...a chłop tylko kiwał głową na nie, co jakiś czas bardziej sugestywnie ( przy bardziej szalonych retro pomysłach ;) ). Wolnostojącą wannę na nóżkach razem odrzuciliśmy w przedbiegach...o ile w babcinej łazience się sprawdzi, o tyle u nas nie ma szans, dla chłopa za mała, dla dziecięcych zabaw niewygodna, dla baby skrajnie nie praktyczna ze względu na wspomnianą dwójkę osobników, którzy przy okazji kąpieli zalewają pół łazienki.
 Ostatecznie udało się dojść do porozumienia. Wanna- nie poszalejemy ze względu na rozmiar łazienki, zmieści się maksymalnie 170x70cm. Biała, akrylowa w zabudowie z płytek.
  Nad umywalką cały czas pracuję, właściwie pracuję nad chłopem, żeby się zgodził.
Mój typ ( cena i wzór )  to Roca Gap, która będzie stała na szarym, drewnianym blacie.Bok wanny i ściany z nią sąsiadujące będą pokryte białymi płytkami Vives Mugat.
Dość przewidywalny wybór jak na babę...ostatnio płytki te są bardzo popularne i co druga "skandynawska" łazienka jest nimi wyłożona. Ale są świetne, ponadczasowe i zawsze będą dobrze wygladać. Staram się unikać przejściowych mód na bardzo kolorowe fantazyjne płytki, bo to jednak pomieszczenie, w którym wystroju nie zmienia się co dwa lata...a im bardziej "wydumana" glazura tym szybciej się nudzi.Płytki będą tylko do wysokości największego "chlapania", reszta pozostanie w zaimpregnowanym betonie, a tam gdzie uda sie odsłonić pozostaną cegły, pomalowane na biało. 

Podłoga... Uwielbiam graficzne wzory, stare mozaiki z małych kosteczek. Stwierdziliśmy też, że trochę koloru do łazienki musimy wprowadzić, żeby nie była "za zwykła". Większość wzorów inspirowanych starymi podłogami w chłopie wywołała lekkie przerażenie. Natychmiast zostały odrzucone wszystkie florystyczne wzory ze względu na niechęc chłopa do kwiatków;),  czarnobiałe mozaiki również, te, które nam sie podobały były albo bardzo drogie albo bardzo nie praktyczne, albo i drogie i nie praktyczne. 
Jak szaleć to szaleć, a przede wszystkim wyłapać moment kiedy to chłop po obejrzeniu stu różnych baby pomysłów ogląda sto pierwszy i mówi- te są ok. Trzeba to od razu wykorzystać i nie kombinować więcej, tylko zamawiać zanim się rozmyśli.
Tym sposobem czekamy na dostawę  płytek podłogowych Vives 1900 Guell 1.
Jest graficznie, jest trochę koloru, wiem, ze się nam nie znudzi. Jest dość odważna ale łądnie imituje stare klasyczne. mozaikowe wzory, pewnie nie wszystkim przypadnie do gustu, ale ja się już nie mogę doczekać.

Pojedyncza płytka i wzór jaki powstaje na całej podłodze. 

3 komentarze:

 1. Wydaje mi się, że taki ostry, graficzny wzór może bardzo męczyć oczy. To co dobre do oglądania przykładów złudzeń optycznych może nie sprawdzić się w małym pomieszczeniu stworzonym jednak po troszku do relaksu.

  OdpowiedzUsuń
 2. Jest ryzykowny, ale musi być jakaś dominanta w pomieszczeniu.
  I ma kilka zalet- najważniejsza- to jedyna podłoga, która podoba się nam obojgu, druga- przez to, że nie jest jednolita nie będzie widac każdego paproszka, zaschniętej kropelki wody, trzecia- rozmiar płytek 20x20, pozostałe, które nam się w miarę podobały były 60x60, a tu jest raptem 3m2 do położenia, 4 - dość istotna- cena, 5 - szuakłam ciemniejszej podłogi, przez ostatnie 8 lat w łazience mieliśmy białą podłogę na wysoki połysk...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. a to moja inspiracja, tu akurat położona w kuchni, ale daje poglad jak mniej wiecej będzie to wyglądało

   https://www.facebook.com/photo.php?fbid=1453958044816715&set=a.1453957781483408.1073741831.1431358060410047&type=3&theater

   Usuń